Το ΛτΕ έθεσε από την αρχή της σύστασής του μία σειρά από στόχους με κύριους άξονες τη βελτίωση της θέσης της γυναίκας και τη διατήρηση και ανάδειξη του λαϊκού πολιτισμού.
Στο πλαίσιο αυτό υλοποίησε πολλές δράσεις, αρκετές από τις οποίες είχαν μακροπρόθεσμη στόχευση, ορισμένες μάλιστα φθάνουν μέχρι σήμερα. Στους δύο αυτούς τομείς, στους οποίους κυρίως προσανατόλισε τη δραστηριότητά του, το ΛτΕ υπήρξε πρωτοπόρο και από τους ελάχιστους φορείς με σχετική ενασχόληση.
Παράλληλα με αυτά, όταν χρειάστηκε ανταποκρίθηκε και στην όποια πολεμική εμπλοκή της Ελλάδας κατά τις πρώτες δεκαετίες μετά την ίδρυσή του. Δεν είναι περίεργο λοιπόν που το ΛτΕ τιμήθηκε συχνά από δημόσιους και ιδιωτικούς φορείς στην Ελλάδα και το εξωτερικό.
Συγκεκριμένα τη δεκαετία του 1920 έλαβε διακρίσεις που αφορούσαν στην ενασχόληση με την ελληνική παράδοση, ενώ από τη δεκαετία του 1930 αποδόθηκαν μετάλλια και έπαινοι τόσο σε προέδρους του (Καλλιρρόη Παρρέν, Άννα Τριανταφυλλίδου, Χρυσούλα Καλλία) όσο και στο ίδιο το Λύκειο.
Από τη δεκαετία του 1960 θα ξεκινήσει η συλλογή διακρίσεων της Χορευτικής Ομάδας σε φεστιβάλ και άλλες διοργανώσεις στο εξωτερικό.
![“Δίπλωμα μετά του Χρυσού Σταυρού και Δάφνης”, που απονεμήθηκε στο ΛτΕ από τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό το 1961 “Δίπλωμα μετά του Χρυσού Σταυρού και Δάφνης”, που απονεμήθηκε στο ΛτΕ από τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό το 1961](/sites/default/files/styles/photo_gallery/public/photo_gallery/images/2022-04/photo-gallery-7.jpg?itok=9uWOm_Gg)
![Το «Αργυρούν περιδέραιον» που απέσπασε η Χορευτική Ομάδα του ΛτΕ για την εμφάνισή της στο Διεθνές Φεστιβάλ Λαϊκών Χορών στη Ντιζόν, το 1965. Με το ίδιο βραβείο τιμήθηκε και το 1966 Το «Αργυρούν περιδέραιον» που απέσπασε η Χορευτική Ομάδα του ΛτΕ για την εμφάνισή της στο Διεθνές Φεστιβάλ Λαϊκών Χορών στη Ντιζόν, το 1965. Με το ίδιο βραβείο τιμήθηκε και το 1966](/sites/default/files/styles/photo_gallery/public/photo_gallery/images/2022-04/photo-gallery-8.jpg?itok=THfHuKbT)
![Το Χρυσό Βραβείο που απέσπασε η Χορευτική Ομάδα του ΛτΕ για την εμφάνισή της στο 12ο Φεστιβάλ Εθνικών Χορών της Σούζα Ιταλίας το 1970 Το Χρυσό Βραβείο που απέσπασε η Χορευτική Ομάδα του ΛτΕ για την εμφάνισή της στο 12ο Φεστιβάλ Εθνικών Χορών της Σούζα Ιταλίας το 1970](/sites/default/files/styles/photo_gallery/public/photo_gallery/images/2022-04/photo-gallery-9.jpg?itok=MuKP66Ru)
![Το Βραβείο που απέσπασε η Χορευτική Ομάδα του ΛτΕ για την εμφάνισή της στο 3ο Διεθνές Φολκλορικό Φεστιβάλ της Γκορίτσια της Ιταλίας το 1972 Το Βραβείο που απέσπασε η Χορευτική Ομάδα του ΛτΕ για την εμφάνισή της στο 3ο Διεθνές Φολκλορικό Φεστιβάλ της Γκορίτσια της Ιταλίας το 1972](/sites/default/files/styles/photo_gallery/public/photo_gallery/images/2022-04/photo-gallery-11.jpg?itok=wReyAlrN)
![Τιμητικό Δίπλωμα που απονεμήθηκε το 1975, από τη Νομαρχία Αττικής στο ΛτΕ για τη δράση του στην καταπολέμηση του αναλφαβητισμού Τιμητικό Δίπλωμα που απονεμήθηκε το 1975, από τη Νομαρχία Αττικής στο ΛτΕ για τη δράση του στην καταπολέμηση του αναλφαβητισμού](/sites/default/files/styles/photo_gallery/public/photo_gallery/images/2022-04/photo-gallery-12.jpg?itok=vl5NJA3M)
![Βραβείο της Ακαδημίας Αθηνών, που απονεμήθηκε το 1984 –μετά θάνατον- στην Πρόεδρο του ΛτΕ Χρυσούλα Καλλία και για την εικοσαετή προσφορά της στο σωματείο Βραβείο της Ακαδημίας Αθηνών, που απονεμήθηκε το 1984 -μετά θάνατον- στην Πρόεδρο του ΛτΕ Χρυσούλα Καλλία και για την εικοσαετή προσφορά της στο σωματείο](/sites/default/files/styles/photo_gallery/public/photo_gallery/images/2022-04/photo-gallery-13.jpg?itok=CvUXOmZ-)