Τι περιλαμβάνει η ντουλάπα του μέσου ανθρώπου στην Ελλάδα άλλοτε και σήμερα; Ακολουθώντας το παράδειγμα κι άλλων μουσείων, το ΜΕΛΕ ξεκίνησε να συλλέγει το σύνολο των ενδυμάτων 1 ατόμου.
Η δημιουργία της ειδικής αυτής συλλογής με θέμα την γκαρνταρόμπα δεν έχει ως απώτερο σκοπό τη συγκέντρωση απλώς και μόνο του συνόλου των ειδών ένδυσης και υπόδησης κάποιου. Επικεντρώνεται στη μελέτη του "περιεχομένου της ντουλάπας" ανθρώπων διαφορετικών κοινωνικών τάξεων, το οποίο μπορεί να αποκαλύψει πληροφορίες για τις ενδυματολογικές προτιμήσεις των χρηστών και τα μεταβαλλόμενα στυλ των δεκαετιών, αλλά και να δώσει μια ιδέα για το πώς αγοράζουν, χρησιμοποιούν και απαλλάσσονται από τα ενδύματα, για τους παράγοντες "έλξης και ώθησης" που καθορίζουν την είσοδο και την έξοδο των ρούχων στις ντουλάπες ή για το τι θεωρείται προϊόν αναλώσιμης μόδας και τι διαχρονικής. Ακόμη, μπορεί να οδηγήσει σε ορισμένα χρήσιμα συμπεράσματα για τα ίδια τα αντικείμενα, όπως για παράδειγμα την ανθεκτικότητα των ενδυμάτων υψηλής ποιότητας σε αντίθεση με τη "γρήγορη μόδα".
Αυτή τη στιγμή η ενότητα περιλαμβάνει ενδύματα από την "ντουλάπα" της Ελένης Αναστασιάδου (Αθήνα, 18/1/1927-4/1/2021), τα οποία φόρεσε σε ειδικές περιστάσεις, καθημερινά ρούχα, αλλά και αχρησιμοποίητα σύνολα με την ετικέτα τους, από τη δεκαετία του 1940 έως και τη δεκαετία του 2000. Κάποια είναι φτιαγμένα από μοδίστρες κατ’ παραγγελία, ενώ άλλα φέρουν ετικέτες κατασκευαστών έτοιμων ενδυμάτων ή γνωστών μπουτίκ της Αθήνας.
![Φόρεμα ελληνικής ραφής της εταιρίας έτοιμων ενδυμάτων «DYNASTA». Δεκαετία 1980. Από την γκαρνταρόμπα της Ελένης Αναστασιάδου. ΜΕΛΕ, A.M. 17228. Δωρεά Δημοσθένη Αναστασιάδη και Ντούλης Τσορβά. Φωτογραφία: Studio Kominis. Φόρεμα ελληνικής ραφής της εταιρίας έτοιμων ενδυμάτων «DYNASTA». Δεκαετία 1980. Από την γκαρνταρόμπα της Ελένης Αναστασιάδου. ΜΕΛΕ, A.M. 17228. Δωρεά Δημοσθένη Αναστασιάδη και Ντούλης Τσορβά. Φωτογραφία: Studio Kominis.](/sites/default/files/styles/photo_gallery/public/photo_gallery/images/2022-09/1%20%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%BF%CC%81%CE%BC%CF%80%CE%B1%20LE220719_611a.jpg?itok=w-yHsiQc)
![Σύνολα αποτελούμενα από φόρεμα και ζακέτο-μπολερό της δεκαετίας του 1960, ραμμένα κατά παραγγελία από την μοδίστρα Φωτούλα Πάικου. Από την γκαρνταρόμπα της Ελένης Αναστασιάδου. ΜΕΛΕ, A.M. 17232/1-2 και 17233/1-2. Δωρεά Δημοσθένη Αναστασιάδη και Ντούλης Τσορβά. Φωτογραφία: Studio Kominis. Σύνολα αποτελούμενα από φόρεμα και ζακέτο-μπολερό της δεκαετίας του 1960, ραμμένα κατά παραγγελία από την μοδίστρα Φωτούλα Πάικου. Από την γκαρνταρόμπα της Ελένης Αναστασιάδου. ΜΕΛΕ, A.M. 17232/1-2 και 17233/1-2. Δωρεά Δημοσθένη Αναστασιάδη και Ντούλης Τσορβά. Φωτογραφία: Studio Kominis.](/sites/default/files/styles/photo_gallery/public/photo_gallery/images/2022-09/2%20%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%BF%CC%81%CE%BC%CF%80%CE%B1%20LE220719_623a.jpg?itok=vy8EKXM5)
![(αριστερά) Σύνολο ελληνικής ραφής της εταιρίας έτοιμων ενδυμάτων «DYNASTA», της δεκαετίας του 1980 και (δεξιά) φόρεμα κεντημένο με χάντρες της CONTINENTAL COUTURE Ltd., της δεκαετίας του 1990. Από την γκαρνταρόμπα της Ελένης Αναστασιάδου. ΜΕΛΕ, A.M. 17234/1-2 και 17237. Δωρεά Δημοσθένη Αναστασιάδη και Ντούλης Τσορβά. Φωτογραφία: Studio Kominis. (αριστερά) Σύνολο ελληνικής ραφής της εταιρίας έτοιμων ενδυμάτων «DYNASTA», της δεκαετίας του 1980 και (δεξιά) φόρεμα κεντημένο με χάντρες της CONTINENTAL COUTURE Ltd., της δεκαετίας του 1990. Από την γκαρνταρόμπα της Ελένης Αναστασιάδου. ΜΕΛΕ, A.M. 17234/1-2 και 17237. Δωρεά Δημοσθένη Αναστασιάδη και Ντούλης Τσορβά. Φωτογραφία: Studio Kominis.](/sites/default/files/styles/photo_gallery/public/photo_gallery/images/2022-09/3%20%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%BF%CC%81%CE%BC%CF%80%CE%B1%20LE220719_630a.jpg?itok=RmN6RBdK)
![(αριστερά και δεξιά) Φορέματα της δεκαετίας του 1970 και (στη μέση) λινό φόρεμα της δεκαετίας του 1940, ραμμένο κατά παραγγελία από την μοδίστρα Ελευθερία Ξανθάκη. Από την γκαρνταρόμπα της Ελένης Αναστασιάδου. ΜΕΛΕ, A.M. 17227/1-2, 17220 και 17207. Δωρεά Δημοσθένη Αναστασιάδη και Ντούλης Τσορβά. Φωτογραφία: Studio Kominis. (αριστερά και δεξιά) Φορέματα της δεκαετίας του 1970 και (στη μέση) λινό φόρεμα της δεκαετίας του 1940, ραμμένο κατά παραγγελία από την μοδίστρα Ελευθερία Ξανθάκη. Από την γκαρνταρόμπα της Ελένης Αναστασιάδου. ΜΕΛΕ, A.M. 17227/1-2, 17220 και 17207. Δωρεά Δημοσθένη Αναστασιάδη και Ντούλης Τσορβά. Φωτογραφία: Studio Kominis.](/sites/default/files/styles/photo_gallery/public/photo_gallery/images/2022-09/4%20%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%BF%CC%81%CE%BC%CF%80%CE%B1%20LE220719_639a.jpg?itok=ehTx8CSU)