Πυρήνα της συλλογής αποτελούν οι πορσελάνινες κούκλες γερμανικής κατασκευής των αρχών του 20ού αι. με φορεσιές από διάφορες περιοχές της Ελλάδας, τις οποίες δώρισε στο Λύκειον των Ελληνίδων το 1914 η βασίλισσα Όλγα.
Η συλλογή περιλαμβάνει ακόμη χειροποίητες πάνινες κούκλες που πιθανολογείται ότι κατασκευάστηκαν στις αρχές του 20ού αι. από κορίτσια που φοίτησαν στα "Κυριακά Σχολεία", μια πρωτοβουλία επαγγελματικής κατάρτισης που ανέλαβε το Λυκείον των Ελληνίδων.
Η συλλογή συγκεντρώνει επίσης κούκλες από τα τέλη του 20ού έως τις αρχές του 21ου αι., καθώς και τα κεραμικά ειδώλια με φορεσιές από διάφορες περιοχές της Ελλάδας.
Ξεχωριστά σύνολα αποτελούν οι χειροποίητες κούκλες που κατασκευάζονταν προς πώληση στην Οικοτεχνία του Λυκείου των Ελληνίδων τις δεκαετίες 1960 και 1970, καθώς και δείγματα της σειράς PlaymoGreek.
![Κούκλα με κεφάλι από πορσελάνη “bisque” και αρθρωτά μέλη από μίγμα “composition”, ντυμένη με την τοπική γυναικεία φορεσιά της Λέσβου. Στο πίσω μέρος της κεφαλής φέρει τη σφραγίδα του εργοστασίου “Armand Marseille Germany 390 A.O.M”, μέρος της οποίας καλύπτεται πλέον από τα μαλλιά προβάτου. Αποτελεί τμήμα της συλλογής με κούκλες, τις οποίες η βασίλισσα Όλγα δώρισε στο ΛτΕ το 1914. ΜΕΛΕ, A.M. 14508. Φωτογραφία: Studio Kominis. Κούκλα με κεφάλι από πορσελάνη “bisque” και αρθρωτά μέλη από μίγμα “composition”, ντυμένη με την τοπική γυναικεία φορεσιά της Λέσβου. Στο πίσω μέρος της κεφαλής φέρει τη σφραγίδα του εργοστασίου “Armand Marseille Germany 390 A.O.M”, μέρος της οποίας καλύπτεται πλέον από τα μαλλιά προβάτου. Αποτελεί τμήμα της συλλογής με κούκλες, τις οποίες η βασίλισσα Όλγα δώρισε στο ΛτΕ το 1914. ΜΕΛΕ, A.M. 14508. Φωτογραφία: Studio Kominis.](/sites/default/files/styles/photo_gallery/public/photo_gallery/images/2022-09/1%20%CE%9B%CE%95%CE%A3%CE%92%CE%9F%CE%A3%20%CE%9F%CE%9B%CE%93%CE%91%20LTE201217_280a.jpeg?itok=yzGGp9G5)
![Κούκλα με κεφάλι από πορσελάνη “bisque” και αρθρωτά μέλη από μίγμα “composition”, ντυμένη με την τοπική ανδρική τσοπάνικη φορεσιά της Σκύρου. Στο πίσω μέρος της κεφαλής φέρει τη σφραγίδα του εργοστασίου "S & C, Simon & Halbig, 6 ½", μέρος της οποίας καλύπτεται πλέον από τα μαλλιά προβάτου. Αποτελεί τμήμα της συλλογής με κούκλες, τις οποίες η βασίλισσα Όλγα δώρισε στο ΛτΕ το 1914. ΜΕΛΕ, A.M. 14488. Κούκλα με κεφάλι από πορσελάνη “bisque” και αρθρωτά μέλη από μίγμα “composition”, ντυμένη με την τοπική ανδρική τσοπάνικη φορεσιά της Σκύρου. Στο πίσω μέρος της κεφαλής φέρει τη σφραγίδα του εργοστασίου "S & C, Simon & Halbig, 6 ½", μέρος της οποίας καλύπτεται πλέον από τα μαλλιά προβάτου. Αποτελεί τμήμα της συλλογής με κούκλες, τις οποίες η βασίλισσα Όλγα δώρισε στο ΛτΕ το 1914. ΜΕΛΕ, A.M. 14488.](/sites/default/files/styles/photo_gallery/public/photo_gallery/images/2022-09/2%20%CE%A3%CE%9A%CE%A5%CE%A1%CE%9F%CE%A3%20%CE%9F%CE%9B%CE%93%CE%91.jpg?itok=QUsO9Cel)
![Κούκλα με κεφάλι από πορσελάνη “bisque” και αρθρωτά μέλη από μίγμα “composition”, γερμανικού εργοστασίου, ντυμένη με την τοπική γυναικεία φορεσιά της Κιμώλου. Αποτελεί τμήμα της συλλογής με κούκλες, τις οποίες η βασίλισσα Όλγα δώρισε στο ΛτΕ το 1914. ΜΕΛΕ, A.M. 14493. Κούκλα με κεφάλι από πορσελάνη “bisque” και αρθρωτά μέλη από μίγμα “composition”, γερμανικού εργοστασίου, ντυμένη με την τοπική γυναικεία φορεσιά της Κιμώλου. Αποτελεί τμήμα της συλλογής με κούκλες, τις οποίες η βασίλισσα Όλγα δώρισε στο ΛτΕ το 1914. ΜΕΛΕ, A.M. 14493.](/sites/default/files/styles/photo_gallery/public/photo_gallery/images/2022-09/3%20%CE%9A%CE%99%CE%9C%CE%A9%CE%9B%CE%9F%CE%A3%20%CE%9F%CE%9B%CE%93%CE%91_0.jpg?itok=i1-WPdk0)
![Χειροποίητες πάνινες κούκλες με ενδύματα αρχαϊκής και βυζαντινής έμπνευσης. Πιθανολογείται ότι κατασκευάστηκαν στις αρχές του 20ού αι., από κορίτσια που φοίτησαν στα «Κυριακά Σχολεία», μια πρωτοβουλία επαγγελματικής κατάρτισης που ανέλαβε το ΛτΕ, με στόχο τη σύνδεση της τεχνικής εκπαίδευσης με τον βιοπορισμό. ΜΕΛΕ, Α.Μ. 16548, 16549. Φωτογραφία: Studio Kominis. Χειροποίητες πάνινες κούκλες με ενδύματα αρχαϊκής και βυζαντινής έμπνευσης. Πιθανολογείται ότι κατασκευάστηκαν στις αρχές του 20ού αι., από κορίτσια που φοίτησαν στα «Κυριακά Σχολεία», μια πρωτοβουλία επαγγελματικής κατάρτισης που ανέλαβε το ΛτΕ, με στόχο τη σύνδεση της τεχνικής εκπαίδευσης με τον βιοπορισμό. ΜΕΛΕ, Α.Μ. 16548, 16549. Φωτογραφία: Studio Kominis.](/sites/default/files/styles/photo_gallery/public/photo_gallery/images/2022-09/4%20%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CC%81%20%CE%B2%CF%85%CE%B6%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CC%81%20Lyk191204_014a.jpeg?itok=bh1BjIZY)
![PlaymoGreek. Playmobil με τοπικές ενδυμασίες. Δημιουργία: Πέτρος Καμινιώτης, 2017. Ανάθεση του ΜΕΛΕ για την περιοδική έκθεση «Κατάγομαι από την παιδική μου ηλικία…». Φωτογραφία: Studio Kominis. PlaymoGreek. Playmobil με τοπικές ενδυμασίες. Δημιουργία: Πέτρος Καμινιώτης, 2017. Ανάθεση του ΜΕΛΕ για την περιοδική έκθεση «Κατάγομαι από την παιδική μου ηλικία…». Φωτογραφία: Studio Kominis.](/sites/default/files/styles/photo_gallery/public/photo_gallery/images/2022-09/5%20PlaymoGreek%20%CE%A3%CE%BA%CE%BF%CC%81%CF%80%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%82_LEM171122_076a_0.jpg?itok=phiFZa1T)
![Κούκλα ντυμένη με την αστική φορεσιά της Ζακύνθου. Πηγή για την ανασύνθεση των επιμέρους τμημάτων υπήρξε η γυναικεία ενδυμασία του 18ου αι. από την Ζάκυνθο, η οποία διασώζεται στο Εθνικό Ιστορικό Μουσείο. Δημιουργία ενδυμάτων: Λούλα Ορφανού (2014). ΜΕΛΕ, A.M. 15857. Δωρεά Βασιλικής Μπακούρη-Σίδερι. Φωτογραφία: Studio Kominis. Κούκλα ντυμένη με την αστική φορεσιά της Ζακύνθου. Πηγή για την ανασύνθεση των επιμέρους τμημάτων υπήρξε η γυναικεία ενδυμασία του 18ου αι. από την Ζάκυνθο, η οποία διασώζεται στο Εθνικό Ιστορικό Μουσείο. Δημιουργία ενδυμάτων: Λούλα Ορφανού (2014). ΜΕΛΕ, A.M. 15857. Δωρεά Βασιλικής Μπακούρη-Σίδερι. Φωτογραφία: Studio Kominis.](/sites/default/files/styles/photo_gallery/public/photo_gallery/images/2022-09/6%20%CE%96%CE%B1%CC%81%CE%BA%CF%85%CE%BD%CE%B8%CE%BF%CF%82%20LE220622_226a_0.jpg?itok=gYyfbYRr)